820057
Jūsų IP: 18.190.156.80
Laikas: 2024-04-19 13:42:29

Pamoka „ Alkos“ muziejuje „Žydų tautos pėdsakai Telšiuose“

DSCF4725Sausio 27-oji kalendoriuje – Tarptautinė holokausto aukų atminimo diena. Prasmingai šią dieną paminėjo Nevarėnų pagrindinės mokyklos mokiniai, Žemaičių muziejuje „ Alka“ su savo mokytojomis dalyvavę edukaciniame užsiėmime „ Žydų tautos pėdsakai Telšiuose“.

Kaip teigia Telšių apskrities archyvo direktorė Alma Jankauskienė, žydai Telšiuose – tema, iki šiol taip ir nesulaukusi deramo dėmesio. Sunku šiandien įsivaizduoti, kad devynioliktame amžiuje bemaž trečdalis miesto gyventojų buvo žydų tautybės žmonės, puikūs prekybininkai, dvasininkai, aktyviai prisidėję prie kultūrinio ir politinio miesto gyvenimo. Deja, šiandien apie šios tautos praeitį galime sužinoti tik iš archyvinių nuotraukų, dokumentų. Jie liudija skaudžią tiesą apie garbingus žmones, taikiai gyvenusius šalia mūsų, vėliau istorijos įvykių išblaškytus po pasaulį arba nukankintus, sušaudytus.

Edukacinio užsiėmimo metu mokiniai susipažino su žydų istorijai skirta ekspozicija, o Etninės kultūros skyriaus vedėja Vida Rimkienė išsamiai papasakojo, koks buvo žydų gyvenimas Telšiuose, ką jie čia veikė, kas buvo Ješiva, Javne, kur žydai meldėsi, baigę darbus. Nors Telšių žydų bendruomenė gyveno gana uždarą gyvenimą, Ješivos aplinkoje vyko aukšto lygio teologijos studijos, o pati mokykla buvo žinoma visame pasaulyje. Griežtai laikydamiesi religinių papročių, savaitgalius žydai skyrė poilsiui, tuomet ne vieną jų galėjai išvysti išdidžiai einantį su šeima miestelio gatvėmis. Ypač smagu mokiniams buvo apžiūrėti muziejuje įrengtą prekybininko Abelio Bajaus krautuvės ekspoziciją.

Tikros, nesumeluotos tolerancijos mokiniai galėjo pasimokyti, klausydamiesi apie   holokaustą ir žydų tautybės žmonių gelbėtojus, šviesios atminties vyskupus Vincentą Borisevičių, Justiną Staugaitį ir kitus.

Pasibaigus užsiėmimui, dalijomės įspūdžiais, prisiminėme vietas, kuriose kadaise veikė sinagogos, minėtos mokyklos, pasidžiaugėme, kad Telšius puošia VDA Telšių fakulteto profesoriaus R. Inčirausko skulptūrinės metalo plastikos darbai, įamžinantys žydų atminimą. Vienas iš jų skirtas „Javne“ ant buvusios gimnazijos pastato, antrasis – reljefinė plokštė ant Miesto šulinio su žydų poeto Zvi Brik nostalgišku tekstu apie „mano miestelį, kurio jau nebėra“, taip pat skulptūra „Skrynia“, skirta žydų verslui Telšiuose atminti. Be minėtų meno kūrinių, yra dar trys miniatiūriniai portretiniai reljefai su „Amžinojo žydo“ simboliu.

Kiekviena tauta turi savo istoriją ir ji gyva tol, kol ją prisimename. Tokios pamokos kviečia jaunus žmones pakelti akis nuo išmaniųjų įrenginių ir su pagarba įsiklausyti į praeities liudijimą.

Lietuvių kalbos mokytoja Audronė Ciparienė

Istorijos mokytoja Neringa Račkauskienė